Informe Socioeconòmic de la demarcació de Girona
La Demarcació de Girona
Estudi comparatiu provincial
El 2024, la població espanyola ha augmentat l’1,1 % respecte de l’any anterior. Aquest augment s’ha donat a la majoria de províncies espanyoles; exactament 48 províncies han experimentat un creixement, de les quals destaquen València i Madrid (ambdues 2 %), Alacant i Guadalajara (1,9 %) i Castelló i les Illes Balears (1,8 %). Per contra, les quatre províncies on ha disminuït la població són Zamora (–0,4 %), Jaén (–0,3 %), Lleó (–0,2) i Còrdova (–0,1 %). La província de Girona, amb un augment de l’1,5 %, se situa com la novena província, amb una població de 821.108 habitants. Pel que fa a la població estrangera, totes les províncies espanyoles registren un creixement destacablez, excepte Melilla, que té una disminució del –1,8 %. La de Girona és una de les províncies on creix menys la població estrangera: amb el 3,6 % se situa en la posició número 48 de totes les províncies.
En línia amb la consolidació econòmica, el nombre de persones ocupades registrades a la Seguretat Social ha crescut en la majoria de les províncies espanyoles excepte en dotze, entre les quals, Ourense, Sòria i Biscaia. Per províncies, Castelló i Ceuta encapçalen el rànquing de creixement de les persones ocupades (13,7 % i 10,4 %, respectivament). Girona se situa en la cinquena posició quant a augment de l’ocupació registrada, amb el 8,2 %.
En referència al nombre d’empreses, el 2024 ha augmentat en 41 províncies respecte a l’any anterior, segons el Directori Central d’Empreses (DIRCE) de l’INE. Les províncies amb un augment més significatiu són Màlaga (3,5 %), Alacant i les Illes Balears (ambdues 2,7 %). En canvi, les que han tingut una pèrdua més significativa són Ceuta (–2 %), Ciudad Real (–0,6 %), Navarra i Lleó (les dues últimes amb el –0,5 %). A la demarcació de Girona, el teixit empresarial ha augmentat el 2 % respecte del 2023, 0,5 punts percentuals més que la mitjana espanyola, que ha augmentat l’1,5 %.
Pel que fa al nombre de persones aturades registrades el desembre de 2024, ha disminuït en totes les províncies excepte en dos: Navarra (1,2 %) i Biscaia (0,5 %), i a Guipúscoa ha mantingut el nombre d’aturats registrats. Girona ha experimentat una disminució del –1,5 % respecte del mateix mes de l’any anterior, i ocupa així la cinquena posició en el rànquing. Huelva i Jaén encapçalen el rànquing, amb el –12,8 % i el –11,4 % d’aturats menys el 2024, respectivament. La taxa d’atur estimat va des del 25,8 %, a la província de Melilla, fins al 4,7 %, a la de Guipúscoa. La demarcació de Girona té una taxa d’atur estimada del 7,7 % i ocupa la tretzena posició de províncies amb la taxa d’atur més baixa.
El deute viu dels ajuntaments a l’Estat espanyol ha disminuït en trenta-cinc províncies l’any 2024 respecte de l’any anterior. La demarcació de Girona és la segona província catalana amb el deute viu per habitant més alt, amb 447 euros el 2024.
Visió de conjunt de lʼevolució econòmica comarcal
La província de Girona comprèn vuit comarques:1 l’Alt Empordà, el Baix Empordà, la Cerdanya, la Garrotxa, el Gironès, el Pla de l’Estany, el Ripollès i la Selva.
La concentració més gran de la població es dona al Gironès (el 25 % del total de la població de la demarcació), tot i que és una de les comarques amb menys superfície: només té 575,6 km2 de territori. Per contra, l’Alt Empordà és la comarca que ocupa més superfície, amb un total de 1.357,5 km2, però només concentra el 18,1 % del total de la població de la demarcació. Segueixen al Gironès les comarques de la Selva, l’Alt Empordà i el Baix Empordà (totes comarques litorals), que juntes concentren més del 80 % de la població de la demarcació. La comarca del Gironès també és la que presenta la densitat de població més elevada, amb 357 hab./km2, mentre que la comarca del Ripollès és la menys poblada de tota la demarcació, amb 27 hab./km2.
Pel que fa a l’evolució de la població, totes les comarques de la demarcació de Girona han augmentat en nombre d’habitants durant el 2024: l’1,5 % en conjunt. Per comarques, el creixement ha oscil·lat entre el 0,2 % del Ripollès i el 2 % del Gironès. El factor que explica l’augment demogràfic comarcal és sobretot el creixement de la població nouvinguda, que s’ha donat en la majoria de comarques de la demarcació, entre les quals destaquen la Cerdanya i la Garrotxa, amb una variació del 8,3 % i el 7,6 %, respectivament. La població de nacionalitat espanyola ha augmentat lleugerament a la majoria de les comarques gironines. Destaca el Gironès, on ha augmentat l’1,6 %, seguit del Pla de l’Estany (1,1 %) i la Selva (1 %). En canvi a la Cerdanya la disminució de la població autòctona ha sigut del –0,2 %.
El 2024, la població augmenta al conjunt de les comarques gironines l’1,5 %.
La consolidació de l’activitat econòmica durant l’any 2024 i el teixit empresarial a les comarques gironines, segons les dades de comptes de cotització de la Seguretat Social, ha estat diferent depenent de la comarca. Destaca la Cerdanya, que és la comarca de la demarcació on més ha augmentat el teixit empresarial: l’1,4 %, i la segueixen la Selva i el Gironès, en què el nombre d’empreses s’ha incrementat el 0,6 % i el 0,5 % respectivament. En canvi, les comarques que han tingut una disminució més alta del nombre d’empreses són el Ripollès (–3,2 %) i el Pla de l’Estany (–2,3 %). El Gironès és la comarca que més empreses concentra a la demarcació, amb el 26,5 %, i juntament amb l’Alt Empordà, el Baix Empordà i la Selva arriben a consolidar més del 80 % del teixit empresarial de la demarcació de Girona.
El 2024, la comarca que més ha crescut en nombre d’empreses és la Cerdanya, amb l’1,4 %.
En valors absoluts, el sector terciari és el més important de la demarcació de Girona, ja que aplega el 76,8 % de les empreses del territori. Tot i això, el 2024, les empreses del sector serveis han variat de manera molt diferent respecte de l’any anterior segons la comarca. La Selva és la comarca que més ha crescut (1 %), seguida del Gironès (0,6 %) i de la Cerdanya (0,5 %); en canvi, el Ripollès ha disminuït el –3,6 %, seguit del Pla de l’Estany (–1,8 %) i la Garrotxa (–0,8 %). Les empreses de la construcció (el segon sector, en valors absoluts) han augmentat el 0,7 % respecte de l’any anterior. La Cerdanya és la comarca que encapçala la llista, amb un creixement del 6,2 %, seguida del Ripollès amb un 4,4 %, i la Garrotxa amb un 1,6 %; en canvi, el Pla de l’Estany perd empreses (–3,1 %). Les empreses del sector industrial de la demarcació són les que més han disminuït, amb el –1,3 %, i només creixen a les comarques de la Garrotxa (1,9 %) i de la Cerdanya (1,7 %), a la resta del territori disminueixen significativament. I, finalment, el sector de l’agricultura ha crescut lleugerament, el 0,3 %, respecte del 2023 a la demarcació de Girona, amb una diferència molt significativa segons la comarca. Les comarques que més augmenten han estat la Garrotxa, amb una variació anual del 12,5 % i el Pla de l’Estany, amb una variació del 11,1 %, mentre que el Ripollès és la comarca que més ha disminuït (–37,5 %), seguit del Baix Empordà i la Cerdanya (–9,8 % i –8,3 %, respectivament).
El 2024, la dimensió mitjana d’empreses en el conjunt de la demarcació de Girona ha crescut lleugerament (0,3 punts percentuals), i ha passat de 9,7 a 10 persones ocupades per empresa de mitjana. Aquest augment s’ha produït en totes les comarques i ha oscil·lat entre els 14,9 treballadors per empresa al Gironès i els 5,8 a la Cerdanya.
L’any 2024, la població ocupada registrada (nombre d’afiliats a la Seguretat Social segons la residència del treballador) ha augmentat de manera generalitzada en totes les comarques de la demarcació de Girona respecte de l’any anterior. Els creixements han oscil·lat entre el 2,6 % de la Garrotxa i l’1 % de la Cerdanya. Així, totes les comarques es consoliden en el mercat laboral, fet que provoca que el nombre de treballadors continuï augmentant a un ritme constant. De fet, a totes les comarques l’augment ha estat superior entre la població d’origen estranger (que oscil·la entre el 3,9 % i el 9,8 %), mentre que en la població de nacionalitat espanyola l’oscil·lació se situa entre el 0,1 % de la Cerdanya i el 2,3 % de la Selva. En referència a les edats, el tram de menys 30 anys és el que ha tingut un creixement més elevat d’ocupació registrada respecte al 2023 (5,1 %). El segueixen els trams d’edat de més de 55 anys, amb un 4,2 % i de 45 a 54 anys, amb un creixement del 2,6 %. Per contra, el tram de 30 a 44 anys disminueix en un –0,1 %, i és negatiu a totes les comarques excepte de la Garrotxa, la Selva i el Gironès.
El Pla de l’Estany és l’única comarca en què els llocs de treball han disminuït (–0,3 %), mentre que a les altres comarques han augmentat.
Paral·lelament, el nombre de llocs de treball (afiliacions a la Seguretat Social segons el compte de cotització de l’empresa) ha registrat un creixement a la majoria de comarques gironines (2,8 % en el total de la demarcació); hi destaca el Gironès, on ha augmentat el 3,8 % i la Cerdanya amb un 3,4 %. Així mateix, l’augment de les afiliacions s’ha produït de manera més intensa entre les persones assalariades (3 %) que entre els treballadors autònoms a totes les comarques (1,6 %).
Les afiliacions han crescut en conjunt a tots els grans sectors i a totes les comarques, amb la qual cosa es manté la tendència de creixement dels últims anys, tot i que hi ha alguna excepció. El sector de serveis, que és el que engloba més afiliacions, ha tingut un increment del 3,7 % a la demarcació (la comarca de l’Alt Empordà és la que recupera més llocs de treball, amb el 4,6 %). El sector de l’agricultura també ha tingut un paper important pel que fa al creixement de llocs de treball, ja que han augmentat el 2,7 % (destaca la comarca del Gironès, que augmenta el 14,5 %; en canvi el Ripollès, el Baix Empordà, el Pla de l’Estany, la Cerdanya i l’Alt Empordà han tingut una disminució). En el sector de la indústria s’incrementen els llocs de treball en totes les comarques menys al Pla de l’Estany, l’Alt Empordà i la Selva; a la resta de comarques han augmentat —destaca el 13,1 % de la Cerdanya. Finalment, en el sector de la construcció els llocs de treball tenen un creixement total del 0,2 %: les comarques de l’Alt Empordà, Ripollès, Pla
de l’Estany i Garrotxa pateixen una disminució que va des del –2,4 % al –0,8 %; la resta de comarques creixen —en destaquen la Selva, que té un augment del 2 %, i la Cerdanya, amb l’1,9 %. D’altra banda, els treballadors per compte propi han augmentat l’1,6 % —la Selva és la comarca on més han crescut (2,4 %)—, mentre que només han disminuït a les comarques del Ripollès i el Pla de l’Estany.
L’augment de l’ocupació registrada es tradueix en una disminució del nombre d’aturats. Així, l’atur registrat a la demarcació ha disminuït el –1,5 %, tendència que han seguit la majoria de comarques (amb excepció de la Cerdanya i el Pla de l’Estany. En termes relatius, el descens més important s’ha produït al Ripollès (–5 %), la Garrotxa (–3,6 %) i el Baix Empordà (–3,3 %). Per contra, el nombre d’aturats ha augmentat un 3,4 % a la Cerdanya i un 0,9 % al Pla de l’Estany. Aquesta caiguda del nombre de persones aturades, juntament amb l’increment de la població activa estimada, ha afavorit la reducció de la taxa d’atur registrat a la majoria de les comarques gironines. La comarca amb la taxa d’atur més elevada continua sent la Selva (9,6 %), seguida de l’Alt Empordà (8,5 %) i el Gironès (8,3 %), mentre que la comarca amb la taxa més baixa ha estat la Cerdanya (4,8 %), seguida del Pla de l’Estany (6 %).
El 2024, el nombre de persones aturades registrades, 30.459, ha disminuint el –1,5 % en el conjunt de la demarcació i en la majoria de les comarques gironines.
Els beneficiaris de prestacions per desocupació han augmentat a la majoria de comarques gironines, amb 32.026 beneficiaris a la demarcació de Girona, la qual cosa comporta un augment de l’1,3 % respecte del 2023. Aquest augment ha oscil·lat entre el 0,1 % del Gironès i el 12,7 % de la Cerdanya; en canvi, el Ripollès amb el –8 % i el Pla de l’Estany amb el –0,7 % han disminuït els beneficiaris de prestacions per desocupació. La comarca que té més persones beneficiàries de prestacions en nombres absoluts és la Selva, amb 9.759 persones, seguida del Baix Empordà, que en té 7.033. La taxa de cobertura, és a dir, el percentatge de persones desocupades que perceben prestacions sobre el total de persones aturades i demandants de feina, ha augmentat a totes les comarques menys el Ripollès i el Pla de l’Estany, i oscil·la entre el 75 % al Ripollès i el 164,6 % al Baix Empordà.
Pel que fa a la contractació, hi ha un augment de contractes a la majoria de les comarques de la demarcació. Destaca el Gironès amb el 13,9 %; en canvi tenen una disminució les comarques del Baix Empordà, Cerdanya i Alt Empordà. Si s’observa la demarcació en conjunt, el nombre de contractes ha augmentat el 5,5 % el 2024 respecte de l’any 2023.